המלצות ועדכונים
חדשות RSS
Fri, 25 Jul 2014 20:55:00 +0300
עיקרי החדשות
מפקד מגלן: איתרנו מנהרת טרור בעומק 25 מטר


מפקד היחידה המיוחדת דיווח כי כוחותיו מצאו במנהרה חדר אמלח ובונקר שמוגן מהתקפות חיל האוויר. כמו כן, מצאו הכוחות מטען נפץ רב עצמה שהוטמן מתחת למיטת תינוק בבית מגורים


Fri, 25 Jul 2014 19:22:00 +0300
עיקרי החדשות
הותר לפרסום שמו של חייל צהל שנהרג בצהריים בעזה


סמר גיא לוי, בן 21 מכפר ורדים ולוחם בחיל השריון, נפל במהלך פעילות מבצעית במרכז רצועת עזה. בני משפחה ומכרים סיפרו כי גיא אהב את החיים והיה מוזיקאי מחונן ורב כישרון


Fri, 25 Jul 2014 20:22:00 +0300
עיקרי החדשות
הקבינט דחה פה אחד את הצעת הפסקת האש של קרי


השרים שנפגשו בתל אביב החליטו לא לקבל את הצעתו של שר החוץ האמריקני, אך להשאיר פתח לדיון נוסף כדי לשפרה. זאת, כדי שתישמר לישראל הזכות לפעול נגד המנהרות ההתקפיות של חמאס


Fri, 25 Jul 2014 22:51:00 +0300
עיקרי החדשות
יעלון: יש להיערך לאפשרות להרחבה של הפעולה בעזה


שר הביטחון ביקר בסוללת כיפת ברזל, ואמר ללוחמים כי בתום המבצע, חמאס יחשוב טוב אם כדאי להתגרות בנו. הערב דחה הקבינט את הצעת קרי להפוגה. קרי ימשיך בשיחות מחר בפריז


Fri, 25 Jul 2014 21:57:00 +0300
עיקרי החדשות
דיווח: הפסקת אש של 12 שעות - החל מ-7 בבוקר


מוקדם יותר אמר קרי כי אנו חותרים להפסקת אש של 7 ימים. הקבינט המדיני-ביטחוני דחה הערב פה אחד את הצעת שר החוץ האמריקני להפסקת אש. המגעים בראשות קרי יימשכו מחר בפריז


 

התמוטטות   |2012 |  Margin Call

 

 

קווין ספייסי, ג'רמי אירונס, דמי מור, פול בטני וסטנלי טוצ'י מככבים בסרט המתאר בקצב מסחרר את המאורעות וההתרחשויות שגרמו לשינוי עולמי ביום שלפני המפולת הגדולה בבורסות העולם בשנת 2008.

בסיטי של ניו יורק, באחת מחברות ההשקעה הגדולות, הרווחים עצומים, המתח גדול וכל שניה חשובה בכדי לשרוד. 24 שעות לפני הנפילה הגדולה, נקראים רבים מהעובדים והמנהלים לשיחה ומפוטרים באופן מיידי- המחשבים שלהם  ננעלים מבעוד מועד, הטלפונים הסלולאריים שלהם נחסמים . הם יקבלו פיצויים מוגדלים, אך מקומם כבר לא בין עובדי החברה המגלגלת מסחר במיליארדי דולרים.
מתחת לאפם של אנשי הביטחון עובר ידיים דיסק ועליו נתונים שיתגלו במהרה כהרי אסון לעתידה של החברה. הפתרון היחיד הנראה לעין הוא כזה שלא כל עובדי החברה יוכלו לחיות איתו.


A thriller that revolves around the key people at a investment bank over a 24-hour period during the early stages of the financial crisis.

Director: J.C. Chandor
Writer: J.C. Chandor
Stars: Zachary Quinto, Stanley Tucci and Kevin Spacey105 דקות,
ארה"ב 2011
מופץ ע"י סרטי יונייטד קינג וסרטי שובל
יחסי ציבור- מירית מרקו 

 

 


 

הביקורת:


“סרט ענק !"

Entertainment Weekly

 

“מהמם וסוחף"

The New York Times

 

“דרמת וול-סטריט סוחפת"

The Washington Post

 

קווין ספייסי עוצר נשימה... הסרט הטוב ביותר שנעשה עד היום על וול סטריט...
הרבה
יותר טוב מוול סטריט 2 של אוליבר סטון"

London Evening Standard

 

הסרט הטוב ביותר על וול סטריט"

The Washington Post

 

צוות שחקנים חלומי ובימוי מלוטש"

The Washington Post

 

10 הפרויקטים המבטיחים של השנה"

Los Angeles Times

 

5 הסרטים שכדאי לשים לב אליהם השנה"

The Hollywood Reporter

 


סיפור יצירת הסרט "התמוטטות"מהקומות העליונות בגורד שחקים בוול סטריט, קומץ בנקאים, סוחרים ואנליסטים מביטים על הנוף הלילי של מנהטן. רק הם יודעים כי אלה השעות האחרונות של עידן. כשהשמש תעלה, ויום המסחר ייפתח, העולם כולו צפוי לחוות התרסקות כלכלית ייחודית לתקופתה, התרסקות שרק הם צופים לה,  ושהם עזרו ליצור. בנסיבות אלה, איך אתה חי עם עצמך?

בעקבות המשבר שטלטל את השווקים הכלכליים של העולם ב-2008, רבים שאלו את מהנדסי האסון את אותה השאלה. כיצד אדם מתמודד מול עובדת הכישלון, כישלון שלא רק עלול לעלות לו בעבודתו, אלא גם לגרום למיליוני בני אדם לאבד את פרנסתם? המותחן המרתק והעמוק של ג'יי.סי. צ'אנדור, "התמוטטות", לוקח אותנו למקום שאליו לא הגיע אף סרט לפניו: לתוך לבה של חברת-ענק בוול סטריט, שנחשבה לגדולה-מכדי-להיכשל, והוא מראה לנו תמונה חדה של עולם וקבוצת אנשים על סף קריסה.

ההתרחשויות ב"התמוטטות" נפרשות על פני כ-24 שעות, המובילות אותנו מרגע העלאת החשד שמשהו השתבש, דרך ההבנה המלאה של ממדי האסון, ועד לשיטוט בתוך ההריסות, עם סיום "שפיכות הדמים" של המסחר. החל מאנליסטים זוטרים, וכלה במנכ"לים של חברות הענק, כל אדם בחברה, בכל עמדה, צריך להתמודד עם סיוט שהתגשם, ועם חלקו האישי ביצירתו. הכוכבים שקיבלו על עצמם את האתגר להמחיש את הסיפור הזה כוללים את קווין ספייסי, פול בטאני, ג'רמי איירונס, זכארי קווינטו, פן בדג'לי, סיימון בייקר, מרי מק'דונל, דמי מור וסטאנלי טוצ'י.

בסופו של דבר, "התמוטטות" מתמקד באמת נוגעת ללב ומפתיעה: הגברים והנשים שיצרו את המשבר הכלכלי המתמשך הם בני אדם רגילים, אשר למרות כישוריהם, חוכמתם, ולעתים קרובות משכורות הענק, נפלו בסופו של דבר קרבן לחוסר זהירות, חוסר חזון וסדרי עדיפויות שגויים. וול סטריט עצמו הוא אולי חסר נשמה, אך לא כך האנשים העובדים במסדרונותיו. "התמוטטות" מתאר את סיפורן של אותן נשמות, ושל הלילה הארוך והאפל ביותר שחוו, כשהם מביטים אל תהום שיצרו בעצמם.

אפשר לומר, מבלי להגזים, שהמשבר הכלכלי השפיע כמעט על כל אדם על פני כדור הארץ, אך שורשי "התמוטטות" נובעים ממקום אישי מאוד עבור התסריטאי והבמאי ג'יי.סי. צ'אנדור, שזהו סרטו הראשון. "אני חושב שרבים תהו איפה רכשתי הבנה של התחום, מבלי שעבדתי בו", הוא מספר. "אבי עבד בתחום הזה, בחברת "מריל לינץ'", במשך כמעט 40 שנה, כך שהיה לי ידע בסיסי על האנשים בעולם הזה, ובנוסף, הייתה לי הבנה טובה של מה ומי חשובים להם ביותר".
צ'אנדור התייעץ עם אביו ועם דמויות ותיקות רבות ומגוונות בתחום הפיננסי, שמילאו תפקיד מרכזי והבטיחו שב"התמוטטות" יהיה ייצוג אותנטי של תסריטים ודמויות המיוחדים לתחום הפיננסי. אביו ג'פרי מציין, "אני חושב שג'יי.סי קלט תקופות בחיי שבהן נאלצתי להעסיק אנשים רבים בתקופת שגשוג, ואז לפטר אנשים, שאת חלקם הכרתי, בתקופות שפל".
הוא ממשיך ואומר, "בדרך כלל, וול סטריט לא מנוהל היטב במובן העסקי. יש סוחרים מצוינים, בנקאי השקעות מצוינים, ואנשי מכירות מצוינים, אבל קשה להפעיל את כולם כעסק כך שהוא יהיה רווחי מדי שנה. ואין כל כך הרבה חברות שמצטיינות בתחום. הכישרון של ג'יי.סי מתבטא בכך שהוא מכניס את כל המרכיבים האלה לסיפור באופן שהאדם הממוצע יוכל להבין, ואולי אפילו ללמוד משהו, על התחום הזה. בזה הוא מעולה".

עבור השחקן והמפיק זכארי קווינטו ("מסע בין כוכבים"), נקודת המבט האישית הזאת הייתה חשובה ביותר בכדי להפוך את התסריט למושך ויעיל. "זה היה כל כך ברור, עוד לפני שהכרתי היטב את ג'יי.סי, שהסיפור הזה מגיע ממקום מאוד אישי", הוא מציין. "נפלא לראות שגרסה אמנותית לחווייתו של אדם מסתדרת כל כך יפה על הדף, ובצורה כל כך קלה למשחק מבחינת השחקן, זה באמת ייחודי." קווינטו ממשיך ואומר, "הדמויות האלה הן אנשים אמיתיים בשבילו. זה ממש גורם ממכר לרבים מאתנו. חוסכים הרבה זמן ואנרגיה כשג'יי.סי מחזיק בהגה, כי זה העולם שממנו הוא בא. הוא יודע בדיוק איך לתקשר איתנו, כשחקנים, איפה נמצאים האנשים האלה בתוך התהליך, ומה הקשר שלהם לחומר הזה, למספרים האלה, לכסף הזה. היה לזה ערך רב, וזה מעורר השראה".

הקשר האישי לחומר נותן לצ'אנדור תובנה ייחודית לגבי החיים הפנימיים של דמויותיו, ובסופו של דבר, נוצר דיוקן קבוצתי אמפתי. "הסיפור הוא בעיקרו אנושי", מסביר צ'אנדור. "ניסיתי להסתכל עליו בעין אוהדת כלפי שני הצדדים. זה לא כאילו שאני בנקאי המגן על בנקאים אחרים, אבל כשאתה מכיר אנשים רבים כאלה, אתה גם מבין שלא מדובר ברוע לשמו".
קווינטו מפרט, "אחד הדברים האהובים עליי בתסריט הוא חוסר השיפוט. הוא לא נכתב כדי לגרור את האנשים האלה על גחלים לוחשות, או לתלות אותם מהבהונות. הסרט בוחן את הבחירות שאנשים עושים בחייהם, ואיזה חלק מהם היה בסופו של דבר מחוץ לשליטתם. ג'יי.סי מבין זאת ברמה עמוקה ואישית מאוד, ואני חושב שיש בזה הרבה יושרה". המפיק רוב ברנום מצטרף לנקודת מבט זו, ואומר "יהיו אלף גרסאות לסיפור הזה, שיהיו סרטים עם מסר... אתם תראו את הגרסאות שרוצות לשפד את וול סטריט, ולהציגו לראווה, וללמד אנשים על רעות הקפיטליזם. הסרט הזה לא עושה את זה. זה סיפור אנושי מאוד".

ההתמקדות במרכיב האנושי העמוק במשבר היה מכריע בחשיבותו: אמנם הדמויות משתמשות בהרבה מונחים טכניים אותנטיים, אך "התמוטטות" אינו סיפור על תמרונים כלכליים סודיים. "הסרט חורג מעבר לפרטי העגה המורכבת הזאת", מציין קווינטו. "זה היה חשוב מאוד מבחינתי כשקראתי את התסריט. אני חושב שזה מה שמשך את כולנו בקריאה הראשונה של התסריט, וקיבלנו החלטה שזה יהיה הדבר הראשון שנדגול בו כחברה, המאפיין הראשון שנלחמנו על הגשמתו".


"התמוטטות" אינו רק פרי יצירתו של תסריטאי-במאי מתחיל, אלא גם של שלישיית מפיקים מתחילים: קווינטו, ניל דודסון וקורי מוסה, שיחד מהווים את הדמויות הראשית בחברת Before the Door Pictures. קווינטו נזכר: "כשנה וחצי לפני שיצא "מלחמת הכוכבים", ניל ואני שוחחנו לראשונה על הרצון שלי לתפוס פיקוד מסוים על הסיפורים שבהם אני משתתף כשחקן, ועל הסיפורים המהווים את המגמה הרווחת בתעשייה. ובאמת, מאותה נקודה ועד עכשיו, זו הייתה אחת החוויות הכי מספקות שהיו לי אי-פעם".

השחקנים שבהם בחרו הם כמובן צוות החלומות של כל יוצר קולנועי. אמנם צוותי ההפקה אינם מוותיקי הוליווד הקשוחים, אך הם מחקים אותם לא רע. כפי שמאשר סיימון בייקר ("המנטליסט"), המגלם את ג'ארד כהן, מנהל בכיר בחברה, "עבודה על סרט עצמאי? באופן אישי, אני אוהב את הקצב, את מרכיב האילתור. האנשים האלה די מאורגנים, די יעילים, אבל השחקנים הם... אפשר לעבוד עם תקציב בלתי מוגבל, ובכל זאת לא לקבץ ליהוק שכזה". רוב הבמאים המביימים את סרטם הראשון שמחים כשהם מצליחים לתפוס שחקן מפורסם או שניים. צ'אנדור ומפיקיו נהנים מעושר כמעט מביך בשחקנים, שכוללים שני זוכים באוסקר, שני מועמדים לאוסקר, ומבחר פרצופים מוכרים מרשימות פרסי האמי, גלובוס הזהב ובאפט"ה. כפי שמציין קווינטו, "נדמה לי שאיש מאתנו לא דמיין ששחקנים כל כך ידועים ימצאו את דרכם למקום אחד כדי לעשות את הסרט הזה. לא היינו מדמיינים את זה אפילו בחלומות הכי פרועים שלנו. זה מטורף רק להיות בנוכחותם של האנשים האלה, שבהם צפיתי במשך שנים... זה ממש מדהים אותי. זה כל כך נפלא, אני לא יודע איך זה קרה".

גורם המשיכה הראשון היה כמובן התסריט המהוקצע, האינטליגנטי והמדרבן. "נדיר מאוד למצוא תסריט טוב באמת", מאשר סטנלי טוצ'י (The Lovely Bones, "השטן לובשת פראדה"), המגלם את אנליסט הסיכונים שפוטר, אריק דייל. "הוא כתוב בצורה כל כך אינטליגנטית, כל כך אמינה, לפחות על פי מה שאני יודע מחברים בעולם הזה. הדיאלוג היה אמיתי, מבלי להיות נטורליסטי באופן מביך, יש לו קצב נפלא ודרמה מעודנת. לא היה שום דבר כבד בו. הוא כלל את כל הדברים הטובים שסרט עצמאי אמור לכלול".

במרכז הסרט נמצא קווין ספייסי בתפקיד המנהל סאם רוג'רס השרוי בקונפליקט קשה. כמעט כל אחד מהשחקנים ציין את ההזדמנות לעבוד עם ספייסי, שזכה פעמיים באוסקר, כסיבה העיקרית להצטרפות לסרט.
קווינטו מרעיף שבחים על עמיתו הכוכב: "אני לא אשקר, היו לי ציפיות גבוהות מאוד מקווין ספייסי, כי הערצתי את העבודה שלו במשך שנים. אבל הוא חרג מהן בהרבה, כבר בחצי השעה הראשונה של ארוחה משותפת. קווין דיבר על דברים שהוא עבד עליהם, ועל העבודה המדהימה שהוא עושה ב"אולד ויק" בלונדון [ספייסי הוא המנהל האמנותי של התיאטרון הידוע], כשהוא הכניס יד לכיס הז'קט שלו והוציא ערימת כרטיסים. הוא העתיק את כל התסריט על כרטיסים, כדי שהוא יהיה לו נגיש יותר ופחות בולט אם הוא צריך לעבוד על השורות שלו בפני אחרים. הוא מקצוען אמיתי, וגם זה ביטוי צנוע מדי. כשהוא עובד, כל האנרגיות שלו מכוונות לעבודה שלו, וזה מאוד מעורר השראה".

רבים מהשחקנים הראשיים מככבים היום (או כיכבו בעבר) בסרטים או סדרות טלוויזיה משלהם, כך שיצירת הצוות הקרוב והמאוזן הדרוש להפקת הסרט לא היה דבר שמובן מאליו, אך הן השחקנים והן היוצרים עמדו באתגר הזה, ואף אימצו אותו בחום. "אני אוהב לעשות סרטים עם 'להקה'", אומר סטנלי טוצ'י. "זו הייתה אחת הסיבות שנמשכתי לסרט הזה. אני אוהב אותם כי אתה מפתח תחושת שותפות עם שאר השחקנים. אם הבמאי עושה את עבודתו נאמנה, ושוכר את האנשים הנכונים, כולם משחקים באותה הרמה, ומאמצים את אותה הנימה לסרט... אז לסרט יש עקביות, והוא מחובר. אני חושב שג'יי.סי הצליח לעשות את זה".

הקרנת "התמוטטות" לא תחייה את שוק המניות, לא ימנע עיקול של בתים, ולא ישיב את הכסף לקרנות פנסיה שפשטו רגל. הישגו יהיה, כפי שמקווים השחקנים, הבמאי והמפיקים, כך שהוא יעניק לצופים הבנה חדשה ומרתקת על התפתחות המשבר, מרגע לרגע, וחשוב אף יותר, יאפשר להם לזהות את עצמם - את חלומותיהם, את החרטות שלהם, את הדברים שרודפים אותם - באדריכלי האסון הזה, שהם אנושיים למדי.
 

 

סרטים לצפייה ישירה ראשי >>

 

Ivision
אתר זה נבנה ע"י Ivision - קידום אתרים בגוגל | קישור ממומן